as_ar60a1x10ft
as_ar60a1x10ft_2
as_ar60a1x10ft
as_ar60a1x10ft_2
A&S AR60A1X10FT simplex chain 3/4" (60a-1)
20.20 tax incl.
On stock, immediately available.
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 3/4 inch; 19,05 mm
  • Weight (kg/m): 1,47 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 60A-1
  • Height: 2,6
  • Inside width: 12,57 mm
  • Version (chain): Simplex
  • Breaking strength: 31300 N
  • Length (pin): 25,3 mm
  • Diameter (pin): 5,94 mm
  • Thickness (outer plate): 2,45 mm
  • Thickness (inner plate): 2,45 mm
  • Plate height: 17,5 mm
  • Diameter (roller): 11,91 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279004163
  • Supplier number: A&S AR60A1X10FT
Pitch
3/4 inch; 19,05 mm
Weight (kg/m)
1,47 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
60A-1
Height
2,6
Inside width
12,57 mm
Version (chain)
Simplex
Breaking strength
31300 N
Length (pin)
25,3 mm
Diameter (pin)
5,94 mm
Thickness (outer plate)
2,45 mm
Thickness (inner plate)
2,45 mm
Plate height
17,5 mm
Diameter (roller)
11,91 mm